Website Survey
Imagine de fundal pentru anunturile companiei IBM Romania

Sumar job Application Developer – Mobile Android

Afla avantajele job-ului si motivele pt care sa aplici

Entry: primii 3 ani experienta
IT&C

We are looking for an Android Developer who possesses a passion for pushing mobile technologies to the limits and will work with our team of talented engineers to design and build the next generation of our mobile applications.

Criterii de selectie pentru Application Developer – Mobile Android

Descopera caracteristicile profilului cautat de IBM Romania

Orientare catre actiune
Planificare si Organizare
Ambitie pentru cariera
Comunicare orala
Dezvoltare personala
Baze date
design
  • BS/MS degree in Computer Science, Engineering or a related subject
  • Proven software development experience
  • Proven working experience in Android development
  • Have published at least one original Android app
  • Experience with Android SDK
  • Experience working with remote data via REST and JSON

  • Experience with third-party libraries and APIs
  • Working knowledge of the general mobile landscape, architectures, trends, and emerging technologies
  • Solid understanding of the full mobile development life cycle
  • At least 3 years of experience in professional Mobile application development, especially Android APIs and Frameworks.
  • Fundamentals in object-oriented design, algorithm design, problem solving, and complexity analysis
  • Experience building complex Android Apps that have been successfully delivered to customers
  • Experience with android patterns, material design and material design backward compatibility
  • Experience with Android SQLite database and working with hardware features(camera)
  • Knowledge in Maven, Gradle, Continuous integration (egg Jenkins), Android Studio IDE are beneficial.
  • Good overview of current development trends, frameworks and good knowledge of news sources, podcasts, tutorials etc.
  • Good team player who is self-motivated and well organized
  • Knowledge in Mqtt and OpenCv is a plus.

Responsabilitati

Vezi care sunt activitatile specifice acestui job

  • Design and build advanced applications for the Android platform
  • Collaborate with cross-functional teams to define, design, and ship new features.
  • Work with outside data sources and API’s
  • Unit-test code for robustness, including edge cases, usability, and general reliability
  • Work on bug fixing and improving application performance.
  • Continuously discover, evaluate, and implement new technologies to maximize development efficiency
  • Share your knowledge actively with your colleagues.

Aplica la Application Developer – Mobile Android

Te rugam sa completezi intrebarile din mini-interviu

Pentru a putea aplica trebuie sa intri in cont

Am deja cont creat

Nu am inca un cont

Inregistrare rapida

Profilul companiei

Compania IBM este cel mai mare furnizor IT din lume, cea mai inovativă companie la nivel mondial. În ultimii 15 ani IBM a înregistrat mai multe brevete decât oricare altă companie pentru invenţiile sale tehnologice. Ca lider IT, soluţiile şi serviciile IBM pătrund în toate domeniile: servicii financiare, sănătate, guvern, automobile, telecomunicaţii, educaţie. Diversitatea şi aria largă de acoperire a portofoliului – hardware, software, servicii, cercetare, finanţare şi tehnologie – diferenţiază în mod unic IBM de celelalte companii din industria IT. IBM continuă să transforme procesele şi funcţiile sale pentru a deveni un nou model de corporaţie numit Globally Integrated Enterprise.

IBM România – înfiinţată în noiembrie 1995 - este pregatită să răspundă nevoilor unei baze extinse de clienţi, având un număr mare de profesionişti de clasă mondială în sediile din Bucureşti şi Timişoara, la care se adaugă partenerii autorizaţi de afaceri ce acoperă întreaga ţară şi domeniile majore. În România, IBM are şi două mari centre: Global Procurement Services Group Romania Remote Delivery Center şi Application Services Global Delivery Center Eastern Europe, cu sediile în Bucureşti.

Joburi active

  Altele

  Acum: 9 zile   Expira in: 21 zile
 : BUCURESTI

  IT&C

 : BUCURESTI
  Vezi toate joburile companiei