Website Survey
Imagine de fundal pentru anunturile companiei IBM Romania

Sumar job IBM Internship - Test Specialist

Afla avantajele job-ului si motivele pt care sa aplici

Entry: primii 3 ani experienta
IT&C
Engleza

We are looking for a Junior Test Specialist that can support our project team in developing and executing software test plans in order to identify software problems and their causes. In this role, your contributions and leadership will be vital to providing a high quality user experience to our customers.

Criterii de selectie pentru IBM Internship - Test Specialist

Descopera caracteristicile profilului cautat de IBM Romania

Orientare catre actiune
Comunicare scrisa
Comunicare orala
Dezvoltare personala
Relationare cu colegii
Engleza

The Junior Test Specialist role calls for a positive and proactive approach, a clear mind and the ability to work to very high standards and challenging timescales. You should also have a passion for the business and pay great attention to detail.

In addition, the following will be essential:

* Bachelor's or Master's degree in Computer Science, Information Systems or other related discipline
* English language skills: Fluent
* Java: Basic – Intermediate level
* SQL: Basic – Intermediate level
* Analytical thinking
* Attention to detail
* Customer focus
* Excellent verbal and written expression
* Strong time management skills.

Responsabilitati

Vezi care sunt activitatile specifice acestui job

* Design test plans, scenarios, scripts, or procedures
* Develop or specify standards, methods, or procedures to determine product quality or release readiness
* Document software defects, using a bug tracking system, and report defects to software developers
* Provide feedback and recommendations to developers on software usability and functionality
* Test system modifications to prepare for implementation
* Conduct software compatibility tests with programs, hardware, operating systems, or network environments
* Design or develop automated testing tools
* Perform initial debugging procedures by reviewing configuration files, logs, or code pieces to determine breakdown source
* Training regarding IBM as a corporation and IBM Romania - departments & activities;
Soft skills training for certain abilities - communication, team work, planning& organizing, presentation skills
* Common session regarding hardware, software and services and workshops depending on the professional interest of the interns
* Project tasks in frame of a development project on which interns will need to work together and share information and knowledge with the team members.

Depending on the demonstrated level of performance, after 3 months of internship all the suitable candidates will be offered the option of a full time position in IBM.

Aplica la IBM Internship - Test Specialist

Te rugam sa completezi intrebarile din mini-interviu

Pentru a putea aplica trebuie sa intri in cont

Am deja cont creat

Nu am inca un cont

Inregistrare rapida

Profilul companiei

Compania IBM este cel mai mare furnizor IT din lume, cea mai inovativă companie la nivel mondial. În ultimii 15 ani IBM a înregistrat mai multe brevete decât oricare altă companie pentru invenţiile sale tehnologice. Ca lider IT, soluţiile şi serviciile IBM pătrund în toate domeniile: servicii financiare, sănătate, guvern, automobile, telecomunicaţii, educaţie. Diversitatea şi aria largă de acoperire a portofoliului – hardware, software, servicii, cercetare, finanţare şi tehnologie – diferenţiază în mod unic IBM de celelalte companii din industria IT. IBM continuă să transforme procesele şi funcţiile sale pentru a deveni un nou model de corporaţie numit Globally Integrated Enterprise.

IBM România – înfiinţată în noiembrie 1995 - este pregatită să răspundă nevoilor unei baze extinse de clienţi, având un număr mare de profesionişti de clasă mondială în sediile din Bucureşti şi Timişoara, la care se adaugă partenerii autorizaţi de afaceri ce acoperă întreaga ţară şi domeniile majore. În România, IBM are şi două mari centre: Global Procurement Services Group Romania Remote Delivery Center şi Application Services Global Delivery Center Eastern Europe, cu sediile în Bucureşti.

Joburi active

  Altele

  Acum: 9 zile   Expira in: 21 zile
 : BUCURESTI

  IT&C

 : BUCURESTI
  Vezi toate joburile companiei